How much more are you really spending for convenience in the grocery store?

Published on March 4, 2014 By Lauren
  • Join my community and get a
    FREE Complete Budget Pack
    sent right to your inbox!

    Lauren Greutman Recovering Spender

    Grab a copy of my
    #1 BEST SELLING BOOK!

    BUY NOW

    How much extra are you really spending on convenience in the grocery store? An in depth look.

    Everyone knows that you pay for convenience in the grocery, but how much more are you really spending? One of the biggest ways to save 50% or more in the grocery store without coupons is to skip pre-cut foods!

    Many busy people buy pre-cut and packaged foods to save time and energy, but did you know that you could be spending about three times more just by buying those items?

    packaged butternut squash

    Last week I saw a 12 oz package of cut up butternut squash priced at $3.99.

    Screen Shot 2014-03-04 at 7.20.39 PM

    One aisle over in the produce aisle I bought 2 lb butternut squash for $2.60.

    The pre-cut version is about $5.32 per lb., while the whole version is $1.29 per lb… the pre-cut version is four times the price of the whole squash!  And even after removing the seeds and skin, it still works out to more than three times the price.

    Next time you grab that pre-cut product, remember that you could paying about triple the price compared to buying the whole version. I think that may help you skip the pre-cut version!

    COMMENTS

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *