Aldi vs. Walmart – which store is cheaper?

By Lauren
  • Join my Community to get a FREE 10-Day Meal Plan

    Which store is cheaper? Walmart or Aldi? Take a look at this in depth comparison.

    I’ve always wanted to know – which store is cheaper, Aldi or Walmart?  I took a few hours to walk around both stores and compared both store brand items + items with coupons at Walmart.  There were a few things that I was shocked about – watch the video below to find out what those are.  

     

    Here are the in-store pictures that show the deals in detail:

    Bananas:

    Honestly the bananas at Walmart looked fresher and had less bumps and bruises than the Aldi ones. At a $0.03 difference I would probably go with the ones at Walmart.

    Aldi – $0.44 per lb.

    Walmart – $0.47 per lb.

    Yogurt:

    Yogurt was a tricky one because there are so many different kinds of it.  I focused on large containers of 32 oz. and ones targeted more towards children.  The larger containers were a $0.50 difference, so Aldi won on that one, but there are coupons out for Yoplait Yogurt often, so the Yoplait could be cheaper than Aldi brand if you use coupons.

    Aldi – $1.99 32 oz. Light & Fit 

    Walmart – 32 oz. Dannon Yogurt – $2.49

    I was surprised to see that Walmart beat Aldi on the price comparison for kids yogurt.  The base price on kids yogurt was cheaper but paired with a coupon you will save almost $1.00!  Moo Tubes does have 8 included and the Yoplait only has 4, but there were also GoGurts for the same price ($1.88) which probably would be more comparable to the Moo Tubes.

    Aldi – Moo Tubes $1.99

    Walmart – Yoplait kids$1.88 + coupons! √


    Diaper Wipes:

    The Aldi Diapers wipes were only $0.99 for a 72 ct. but the Pampers and Huggies Wipes, also 72 ct.,  were $1.97 at Walmart.  There are always coupons out for $1/2 Huggies or Pampers Wipes making them only $1.47 after a coupon.  The Aldi wipes are AMAZING and so cost effective.

    Aldi – $0.99 

    Walmart – name brand wipes $1.97 (or $1.47 after coupon)

    Diapers:

    Aldi Diapers are $4.99 for a 36 ct. and like I said in the video I am a brand name diaper snob, so if you have used Aldi brand diapers I would love to hear from you about how you like them.    Walmart diapers were cheaper at $3.97 and name brand diapers like Huggies and Pampers were $8.97.  There are often Diaper coupons for both Pampers and Huggies so you could get them for as low as $6.97.

    Aldi – $4.99

    Walmart – $3.97 for store brand  – as low as $6.97 for name brand diapers.

    Trash Bags:

    I wanted to look at Trash bags at the price per bag.  There were Ruffle trash bags (30 ct) for only $1.62 – there are frequently coupons for these while should bring them down to around $1.12.  This makes it only $0.03 per bag!

    Aldi – $4.99 for 80 Kitchen Trash Bags = $0.06 per bag

    Walmart – $6.97 for 50 Kitchen Trash Bags = $0.14 per bag – OR Ruffles bags which = $0.05 per bag without a coupon. 

    Green Peppers:

    Green Peppers were one of those items where I was 100% sure that Aldi would have the best price….I was WRONG!

    Aldi –  3 pack $1.99 ($0.66 each)

    Walmart – $0.53 each 

    Toothpaste:

    Toothpaste is one of those things that you should never pay over $1.00 for.  I know that people see a name brand product at Aldi and automatically think it’s a great deal, but that is not the case.  Almost 100% of the time the item is the same price or more expensive, like this Crest toothpaste I found.

    Aldi – Crest 6.4 oz. toothpaste $2.89

    Walmart – Crest 6.4 oz. toothpaste $2.98 + you can use a coupon with it so it would be cheaper.  There is also a Colgate 6.4 oz. bottle for only $1.25 so this is cheaper without a coupon!  We always see coupons for Colgate toothpaste, so this should not cost you more than $0.50 if you have one. 

    Peanut Butter:

    The Peanut Butter at Aldi was cheaper than at Walmart, but paired with a coupon it is very possible to get it for less money at Walmart.  What I also found that was interesting is the the Skippy name brand PB was cheaper than the Walmart brand.

    Aldi – $2.29 

    Walmart – Store brand $2.56 and Name Brand Skippy $2.50

    Razors:

    The 4 packs of razors were only slightly different at Walmart and Aldi BUT you could get one of the ‘expensive’ Gillette Fusion Razors for only a little bit more.  I would probably go for the Gillette Razor because it will give you a better shave AND will last longer.

    Aldi – 4 pack of razors $2.99

    Walmart – 4 Pack of Wilkinson razors $3.49

    Paper Towels:

    I thought Aldi brand paper towels would be cheaper, but it turns out I was wrong about this too.  My stock up price on paper towels is $0.50 – so only one of the deals I found fit my stock up price.  This means that getting paper towels at Aldi and Walmart is NOT the cheapest way!  You can get much less expensive paper towels at the drug stores or your grocery stores on sale.

    The one price that I would buy in a pinch was the 6 pack of Decorator towels from Walmart, a 6 pack for $3.26 = $0.54 per roll.

    Aldi – 6 pack for $5.99

    Walmart –  6 pack for $3.26 or larger 8 pack of Walmart brand for $6.94.

    I did not choose any of these items because I do not think any are a great deal.

    Ground Beef:

    I tried to pick comparable packages of Ground Beef and Walmart was much cheaper.  Just make sure that you read this article about What stores use Pink Slime and see if your store uses it in their meat packaging.

    Aldi – 2-3 lb. packages $3.69 per lb.

    Walmart – $7.98 for a 3 lb package = $2.66 per lb.

    Chicken:

    I was SHOCKED at how much chicken was at Walmart – I could NOT believe how much they were charging!  The picture below shows that they are charging $5.18 per lb – that is CRAZY!!!!    My grocery stores put chicken on sale for $1.99 per lb. so even the Aldi price was more expensive.

    Aldi – $2.29 per lb (still expensive because many stores around me put it on sale for $1.99)

    Walmart – $5.18 per lb (this is the only package of chicken I could find, and it is the kind below their organic kind, so it will obviously be more expensive – thanks Paul!)

    Eggs:

    No explanation needed – same product – less at Aldi.

    Aldi $1.55 

    Walmart $1.78

    White Bread:

    I compared just the basic store brand breads at both stores – Aldi won out by a few cents!

    Aldi – $0.85 √

    Walmart – $1.18

    Butter:

    This one is simple – same butter and less money at Aldi!

    Aldi – $2.09 

    Walmart – $2.18

    Dishwashing Detergent:

    This was a case of couponer vs. non-couponer.  If you use coupons you can get the same price on name brand Cascade with a coupon than you can the Walmart store brand.  Aldi brand detergent is not my favorite but it is cheaper than the Walmart brand one….This is the case of quality vs. price, I would go with Cascade with a coupon than get it ad Aldi.

    Aldi – $2.49

    Walmart – $2.98 for store brand, $3.97 for Cascade Brand (cheaper with coupon) 

    Plastic Cups:

    This one is also easy peasy  – same cups but cheaper at Aldi.

    Aldi – 50 ct. of Plastic cups $2.49 

    Walmart – 50 ct. Plastic Cups $3.00

    Paper Plates:

    This is a simple one – more plates for less money at Aldi!

    Aldi – 80 papers plates $2.79 

    Walmart – 70 papers plates $2.97

    Sandwich Meat: 

    You can get beat sandwich meat with a coupon at Walmart than you can at Aldi.  The Aldi lunch meat was less money as it’s base price, but paired with coupons you can get a better deal on brand name lunch meat at Walmart.  We always see coupons for Hillshire Farm and Sara Lee Deli Meats, so I know that you can get these for less money than the Aldi brand.

    Aldi – $2.49

    Walmart – Sara Lee $3.98, Great Value Walmart brand $2.68, Hillshire Farm $2.98.

    Cereal:

    OUCH – do people actually think that cereal is cheaper at Walmart?  Aldi brand cereal ranged from $1.69 – $2.39 per box, the Walmart brand cereal rung it at $1.98.  These prices were pretty comparable, but looking at name brand cereal at Walmart was SCARY!  You will pay $3.68 per box at Walmart for Cheerios, OUCH!  On sale with a coupon you can get it for under $1.50 per box at my local grocery store….Aldi’s won this one by a landslide!

    Aldi – $1.69 – $2.39 √

    Walmart – Walmart brand $1.98, Name brand $3.68

    Cheese:

    I found the name brand Cabot cheese at Walmart for less money than the Walmart brand, I thought this was strange!  Aldi cheese is cheaper but I would rather pay an extra $0.21 per bar to get a nicer brand of Cheese…Cabot cheese is much better in my opinion than Aldi brand…

    Aldi – $1.79

    Walmart – $2.38 store brand, $2.00 Cabot name brand cheese

    Milk:

    This was what I was expecting BUT that doesn’t mean that I wasn’t surprised that Walmart has cheaper milk than Aldi.  With whole milk, we are talking a savings of $0.84 per gallon, so if you go through a lot of milk you could save a few dollars per week on milk by getting it at Walmart.

    Aldi – $2.59-$2.89

    Walmart – $2.03

    Toilet Paper:

    This one was pretty surprising to me – but this is one of those times that I will choose quality over money spent…..Toilet Paper is a MUST in my house to buy name brand….or else I get complaints from my ‘little people’.

    Walmart has a brand called White Cloud – you can often find coupons in the monthly All You Magazine for $1.00 off – which would make it $4.98 for 12 rolls.

    Aldi – Panda 12 Rolls TP – $5.49 ($0.45 per roll)

    Walmart – White Cloud $4.97 for 12 Rolls ($0.41 per roll).  You can also get Cottonelle TP for $6.47 with a coupon.

     

    There you have it – the details are long and I hope that you learned something like I did!  The best advice is to not always think something is cheaper just because it is at Walmart or Aldi….do your research and know your prices.  The great thing about Walmart is that they will price match competitor ads – so as long as you take your Aldi ad into Walmart with you, you should be able to price match that ad at Walmart.

    Do you want to learn how to save even more money at Aldi?  Check out my ALDI MEAL PLANS here.

    Spiral Meal Plan 10

    I would love to know – what surprised you on this report, anything?

    COMMENTS

    • Janet

      Do any of you have a Winco nearby? I do quite a bit of shopping there because they have products/brands I cannot find elsewhere. My favorite sections of store are organic produce and bulk items. For baking, they have all types of flour, sweeteners, chips, nuts, etc. You can easily try something new by only getting a small amount. Same with spices, pasta, beans, dried fruit, cereal, etc. I love that they post ingredients and nutritional information. I get organic oatmeal, dried fruit(nothing added),nuts, and seeds(raw or dry roasted with or without salt) for breakfast bars and can buy the amount I need. Everyone working there is a part owner in the company. I have not met anyone who was not helpful. I have also bought their meat, which I found to be very tender. Also, for those who shop Target, three of my children worked there. Whatever name brand milk that is there main milk is the same brand as their generic, delivered by same dairy.

    • Mirta Ana Schultz

      I think your bias may be showing. Just to point out: Ground Beef at Walmart’s is NOT comparable to Ground Sirloin at Aldi’s (or anywhere). Ground sirloin is a superior–and always more expensive–cut of beef. Ground Sirloin tends to be leaner (more meat, less fat). Every store I go to has ground sirloin more expensive than ground beef. Ground beef can be up to 30% fat. Ground Sirloin is 14% or less (I often see it at 10% fat).It’s “extra lean ground beef” by definition. So, that comparison is not just.

      Also, one doesn’t always have a coupon. So saying, “It will be cheaper at Walmart’s with a coupon” : Duh. Of course it will. But coupons are never guaranteed or convenient. The thing for me with Aldi’s and its by-design limited selection is this: I shop faster. Also, I shop cheaper, and I can find gluten free and organic stuff at really keen prices. And I never had to wait long on line. (Walmart = get ready to read a novel or magazine while waiting). Their Italian olive oil has done well on taste tests against Italian and pricey brands. So, again, some quality.

      I noticed the canned veggies are equivalent to the name brands I bought at Publix, and crazy cheap.

      And I tend to spend less as I’m not distracted by all the stuff that got me impulse buying at Walmart. 😀

      Plus, easier to park and walk to everything. Walmart parking is usually a pain, the lot a behemoth, the store huge. I hate huge stores, long lines, and troublesome parking. With Aldi’s I save time parking (I often park right in front of the door) and the store is smallish so I’m in and out fast. I carry lots of bags and never use the shopping cart. Makes life easier to have the bare bones and great prices.

      Walmart shopping is a pain (to my feet and my peace of mind.) I wish more Aldi’s would crop up and Trader Joe’s and that new Whole Foods related one that’s supposed to be cheaper. My budget needs better options and my feet (plantar fasciitis) hate Walmart.

    • Mirta Ana Schultz

      Hah, I just mentioned that in my comment. No distractions with a zillion things to buy–not in the store, not at the checkout. Walmart is a danger zone for impulse-buyers.I tend to spend 70 bucks at Aldi’s. I used to spend 300 at Walmart. Impulse-buying is my bane. I’m safer at Aldi’s.

    • Mirta Ana Schultz

      Messy. Too big. Long, long, long checkout lines. Shoot, even when I’d go at 2 AM, there were lines. Sigh.

      • TBugg

        Not only that, I don’t like being made to feel like a criminal when I try to leave with MY items that I paid for. The WalMart near me has a guy at the door asking to check my receipt. I quit going after that happened the second time. (And no, I didn’t show him my receipt. I politely refused and kept walking. NOBODY has the right to stop and search me or my belongings without reasonable suspicion, and at that, they’d better be wearing a city or county police/sheriff badge).

        • Mirta Ana Schultz

          Yeah, the receipt checking is insulting. Aldi’s is pretty small, and I guess they’d have better “eyes on the thieves.” If Walmart has a thieving issue, they need to have people patrolling the store, not insulting folks with receipts.

    • Mirta Ana Schultz

      I concur. Their cottage cheese is yum. If they had smaller cartons of half/half and milk, I’d get it (I’m the only one in the house who uses it, so half of the stuff would go to waste or more if I bought large size). But I can scarf down the larger cottage cheese all on my own with fruit. 😀

    • Mirta Ana Schultz

      Yep.Not a fair comparison at all.
      I bought the ground sirloin at Aldi’s on my first visit last month cuz I could not believe the price. Also got the frozen angus burgers for hubby who is a beef man (I could live without beef, he can’t).

    • Mirta Ana Schultz

      They take credit cards at my Aldi’s. Maybe a year ago that wasn’t what they did and it changed..I guess.

      And I never use the cart. I take a bunch of burlap and Baggu nylon bags and when they are full (that is, what I can carry), I’m done shopping. If I can’t carry it, I don’t buy it.

    • Mirta Ana Schultz

      Always check online before you go to stores. Aldi’s and Publix and other stores will post what they have on sale (prices). I always check before I go so I can zero in on the reduced/special stuff or buy 1/get1 sales.

    • Mirta Ana Schultz

      They should just price at the competitor’s price and not make you go through an extra step with an app,imo. 🙂

    • Mirta Ana Schultz

      Pity. Cashew butter is yum and it’s better in smoothies imo than peanut. I will look to see if it’s back when I shop next time.

    • Mirta Ana Schultz

      I’d go to Costco more often for the way they treat employees (much better than most), but they are always so busy and parking is a major pain. Ah, well.

    • mwc1

      when comparing items like tissue, paper towels and toliet paper, have to consider type and sheets per roll price, cant compare a one ply to two ply, but simlar type and sheet size, then have to figure price per sheet not roll as rolls vary how many sheets per roll.

    • Gene

      I don’t know what state you are in but here in Lakeland Florida Walmart’s milk is $3.52 I haven’t seen it for $2.03 anytime I’ve been there

      • TBugg

        I was thinking the same thing, but I am wondering how old this comparison is. I’m in the Houston area, and milk at Aldi is less than $1.89 a gallon. Eggs were only $.89 last time I bought them (though they did have them on sale last week for $.69 a dozen last week). Not sure what those items cost at Walmart, as I absolutely refuse to shop at the Walmart near me because it takes so long just to get through the line. Never mind the journey through the labyrinth that is known as WalMart.

    • TBugg

      I agree that WalMart employees are grumpy, and the rest of what you mentioned above. But I will say that the clerks at my Aldi’s have 0.0 sense of humor or personality. They never smile, and they greet you in monotone. They aren’t grumpy, they are robots! And I have encountered about six different clerks over the past 18 months with the same disposition. But then again, I am not shopping there just to see a smiley face!

      • Mirta Ana Schultz

        Yeah, I don’t care about that. I’m not there to chitchat. I”m there to get in and out with solid prices and as little delay as possible. I don’t much care for the checkout at Aldi’s (I have to HUSTLE with my bagging), but I understand the no-nonsense focus is what is helping keep prices down. It’s a compromise, I guess. They are robotic because they HAVE to make a quota/speed-level. THat requires total focus and just moving on with items.

    • Amanda Ha

      What aldi are you shopping at? the milk at the one in north syracuse its only $1.85 which is cheapest compare to walmart brand and 10 cents less than wegmans.

    • Karen

      Wal Mart wins every time with me because Aldi don’t have an electric cart. Nor do they have any place to sit in the store. I have to have one or the other or I can’t shop there. So I go to Wal Mart or our other local grocery stores.

    Share2K
    Pin2K
    Tweet
    Email